Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
www.ucanews.com

Archdiocese of Lipa

Archbishop Ramon C Arguelles
Archbishop Ramon  C Arguelles
  • share this post
  • Share on facebook
Archbishop Ramon C Arguelles
Archbishop's Residence, St. Lorenzo Ruiz Drive, 4217 Lipa City, Batangas, Philippines
(63) 43-756-2573
Fax :(63) 43-756-2964
[email protected]

Archbishop Ramon Arguelles was born in Batangas City, Philippines on November 12, 1944.
He attended Batangas South Elementary School from grades 1 to 4 (1951-1955) and St. Bridget's College from grade 5 to 2nd year high school (1955-1959). He finished 2nd to 5th year high school at Our Lady of Guadalupe Minor Seminary in Makati City (1959-1963). He studied philosophy (1963-1966) and theology (1966-1970) at the San Carlos Seminary in Makati City.
On Dec. 21, 1969, he was ordained to the priesthood. He was ordained bishop on Jan. 6, 1994. On May 14, 2004, he was appointed Archbishop of Lipa.
He studied for the Bachelor of Sacred Theology and Licentiate in Sacred Theology at the Pontifical University of St. Thomas Aquinas (the Angelicum) in Rome (1972-1976) where he also studied sociology (1974-1976)
Other Studies: French, Universite d'Ete in Paris, France (1973); German, Goethe Institute, Passau, Germany (Summer 1976); Teresa de Avila, Centre Spirituel, France (1981-1982); Tertianship, Nemi Renewal Institute, Rome (July-December 1988); Poustinia, Madonna House, Comberemere, Ontario, Canada (December 1988-February 1989); Apostolic Spirituality, St. Bueno's, North Wales (February-May 1989)
His priestly ministry began when he served as assistant parish priest at San Jose de Navotas in Navotas City, Metro Manila (1970-1972). He also served at these parishes in Germany: Hoxter 1 Luchtringen (1973-1974); Clemenskirche, Hannover (1975); Grosskollnbach/Isar (1976)
He was also former prefect and acting pastor of the Guadalupe Minor Seminary (1977-1978). For three years he was priest-in-charge of the Fil-Mission (Mission Society of the Philippines) Seminary in Tagaytay (1978-1981) where he was also professor of Introduction to the Scriptures. He served as rector of San Carlos Seminary in Makati City (1982-1986) and professor of Spirituality at the Summer Institute (1983-1985). He was parish priest and chaplain at the University of the Philippines in Quezon City (1986-1988) and then became parish priest of Our Lady of Mt. Carmel, Quezon City.
He served as rector of the Colegio Filipino in Rome (1990-1994) and became chaplain of Filpinos in that country for two years (1990-1992).
Pope John Paul II appointed him as Auxiliary Bishop of Manila on Nov. 27, 1993 and was ordained at St. Peter's Basilica in Rome. He was appointed Military Ordinary of the Military Ordinariate of the Philippines on Aug. 25, 1995 and served until 2005.
From 1995, he has been chairman of the Catholic Bishops' Conference of the Philippines' Episcopal Commission on Migrants and Itinerant Peoples (ECMI). Since 1988 he has been spiritual director of the National Service Committee of the National Charismatic Renewal Movement.
Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
UCA News
The Union of Catholic Asian News (UCA News, UCAN) is the leading independent Catholic news source in Asia.
CONTACT US
Union of Catholic Asian News Limited
P.O. Box 69626,
Kwun Tong,
Hong Kong
[email protected]