Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
www.ucanews.com

Archdiocese of Gwangju

Archbishop Hyginus Kim Hee-jong
Archbishop Hyginus Kim Hee-jong
  • share this post
  • Share on facebook
Archbishop Hyginus Kim Hee-jong
980, Sangmu-daero, Seo-gu, Gwangju Republic of KOREA, 61995
(82) 62-380-2809
Fax :(82) 62-380-2840
[email protected], [email protected]; [email protected]

Archbishop Hyginus Kim Hee-joong was born on Feb. 21, 1947, in Mokpo, Jeollanam-do province. He was ordained priest on Jul. 5, 1975, and appointed auxiliary bishop of Kwangju on Jun. 24, 2003. His Episcopal ordination was on Aug. 18, 2003. He was appointed coadjutor archbishop of Kwangju on Jul. 10, 2009, and consecrated on Sept. 8, 2009. Archbishop Kim succeeded archbishop of Kwangju on Mar. 25, 2010.

He is president of the Episcopal Commission for Doctrine and of the Committee for Promoting Christian Unity and Interreligious Dialogue of the CBCK.

In 2007 and 2008 respectively, he was appointed as a member of the Pontifical Council for Interreligious Dialogue and member of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity.

On Nov. 19, 2022, Archbishop Hyginus Kim Hee-joong retired.
Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
UCA News
The Asian Catholic Dioceses Directory is the largest information database on the Church in Asia, brought to you by UCA News.
CONTACT US
Union des Nouvelles Catholiques Asiatiques (UCA News, UCAN)
31 Avenue de Ségur,
75007 Paris.
[email protected]