X

In Memories of Two Cardinals in Asia

Cardinal Cheong
Cardinal Sim

The Church in Asia lost two cardinals in less than two months this year.

Cardinal Cornelius Sim, a new cardinal in Asia and the first of Brunei, died on May 29. He was 69.

Cardinal Nicholas Cheong Jin-suk, 89, former archbishop of Seoul and president of the Catholic Bishops’ Conference of Korea, passed away on April 27.

More about the lives of Cardinal Sim and Cardinal Cheong
and the Churches in Brunei and South Korea, of which their missions were dedicated to.

Support our Asian Catholic Dioceses Directory now.
Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
www.ucanews.com
Slavery In Asia
Slavery In Asia
Slavery In Asia

Archdiocese of Cuttack-Bhubaneswar

Report An Error
Archdiocese of Cuttack-Bhubaneswar
  • Facebook Share
  • Twitter Share

History

The archdiocese of Cuttack–Bhubaneswar comprises nine civil districts of Boudh, Cuttack, Kandhamal, Kendrapara, Khurda, Jagatsingpur, Jajpur, Nayagarh and Puri in Orissa state in eastern India.

The diocese of Cuttack was part of the diocese of Visakhapatnam (Andhra Pradesh) since 1845, when missionaries of St. Francis de Sales, (MSFS) established parishes and took care of the pastoral needs of the region.

During the First World War, the French Missionaries went back to France. On Jan. 10, 1922, a group of four Spanish Vincentian priests (Congregation of Mission) came to Orissa and they replaced the French MSFS missionaries.

On July 18, 1928, Pope Pius XI declared the Mission of Cuttack “Missio Sui Juris.” Father Valerian Guemes, CM, was appointed its administrator and later as the ecclesiastical superior. In 1937, the Cuttack Mission was elevated to a diocese and made a suffragan of Ranchi archdiocese and Msgr. Florencio Sanz Esperanza, CM, was appointed first bishop of Cuttack diocese in 1938.

In 1948, he retired and Msgr. Paul Tobar Gonzalves, CM, became his successor. On April 18, 1971, Bishop Tobar died and Father Vincent Urbaneja, CM, was elected administrator of the diocese.

On Jan. 24, 1974, the Cuttack Mission was divided into the metropolitan see of Cuttack-Bhubaneswar and the diocese of Berhampur. Msgr. Henry D’Souza was appointed the first archbishop of Cuttack-Bhubaneswar. He was ordained on May 5, 1974, in Calcutta. In the same year the bishop’s residence was moved from Cuttack to Bhubaneswar, the state capital.

In April 1984, Archbishop D’Souza was called back to the archdiocese of Calcutta. On  Aug. 11, 1985, Bishop Raphael Cheenath, SVD, of the diocese of Sambalpur succeeded him as the archbishop of Cuttack-Bhubaneswar.

When Archbishop Cheenath retired Bishop John Barwa was selected as archbishop of Cuttack-Bhubaneswar on Feb. 11, 2011. Archbishop Barwa was installed on April 2, 2011, at our Lady of Most Holy Rosary Cathedral, Cuttack.

Help us improve the Asian Catholic Dioceses Directory

Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
UCA News
The Union of Catholic Asian News (UCA News, UCAN) is the leading independent Catholic news source in Asia.
CONTACT US
Union of Catholic Asian News Limited
P.O. Box 69626,
Kwun Tong,
Hong Kong
[email protected]