The Pontificate - Contribute to help UCA News
The Pontificate - Contribute to help UCA News
www.ucanews.com

Diocese of Urdaneta

Bishop Jacinto A Jose
Bishop Jose
  • Facebook Share
  • Twitter Share
Bishop Jacinto A Jose
c/o Bishop's Residence,
Dr. Jose Aruego Street,
Urdaneta City, 2428 Pangasinan,
Philippines

Phone: +63 75 568-2500
Email: [email protected]

Bishop Jacinto A. Jose, JCL, DD was born on Oct. 29, 1950 in Mangato, Laoag City, Philippines. He was ordained a priest on June 29, 1975. Pope Benedict XVI appointed him Bishop of Urdaneta on Sept. 21, 2005. On Nov. 26, 2005, he was ordained. His installation as Third Bishop of the Diocese of Urdaneta took place on Dec. 30, 2005.

Currently, he serves as vice chairman of the Catholic Bishops' Conference of the Philippines (CBCP) Episcopal Commission of Social Communications and Mass Media and member of the Episcopal commission on Youth.

Bishop Jose speaks Tagalog, English, Iloko and Pangasinense.

EDUCATION
Elementary - Apaya Elementary School, Mangato, Laoag City (1959-1961)
High School - Immaculate Conception Minor Seminary, Vigan City
(1961-197)
Philosophy - Immaculate Conception Major Seminary (1967-1970)
Theology - Central Seminary, University of Santo Tomas, Manila with
MA degree in Sacred Theology (1971-1975)
M.A. in School Administration, Northern Christian College, Laoag City
Licentiate in Canon Law, University of Santo Tomas, Rome, Italy (1983-1985)

MINISTRY
1975-1977 - Prefect of Discipline, St. Mary's Seminary, Laoag City
1977-1982 - Rector, St. Mary's Seminary, Laoag City
1982-1983 - Parish Administrator, "St. John Sahagun Parish",
Burgos, Ilocos Norte
1985-1987 - Prefect of Discipline, Immaculate Conception School of
Theology, Vigan City
1987-1990 - Rector, Immaculate Conception School of Theology, Vigan City
1990-1991 - Parish Administrator, "St. John Sahagun Parish", Burgos, Ilocos Norte
1991-1992 - Rector, St. Mary's Seminary, Laoag City
1991-1992 - Station Manager, DZEA, Laoag City
1993-2001 - Parish Priest, "Sta. Monica Parish", Sarrat, Ilocos Norte
2001-2005 - Appointed Vicar General, Diocese of Laoag
2001-2005 - Parish Priest, "St. William Cathedral Parish", Laoag City
June 2005 - Elected Diocesan Administrator, Diocese of Laoag
September 21, 2005 - Appointed Bishop, Diocese of Urdaneta

Previous Ordinaries:

  • Bishop Jesus Castro Galang (Dec. 7, 1991 - Sept. 16, 2004)
  • Bishop Pedro G. Magugat, M.S.C. (April 22, 1985 - May 5, 1990)
Support UCA News
Support UCA News
UCA News
The Union of Catholic Asian News (UCA News, UCAN) is the leading independent Catholic news source in Asia.
CONTACT US
Union of Catholic Asian News Limited
P.O. Box 69626,
Kwun Tong,
Hong Kong
[email protected]