Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
www.ucanews.com

Diocese of Changzhi

Report An Error
Bishop Peter Lingbin Ding
Bishop Ding
  • Facebook Share
  • Twitter Share
Bishop Peter Lingbin Ding
Catholic Mission, Bishop's House,
Changzhi, Shanxi, China

Email: [email protected]

Peter Ding Lingbin was born on July 20, 1962. He worked as a medical doctor from 1982 until 1988. He pursued his priestly studies at the seminary in Wuhan, and was ordained priest on November 16, 1992. Father Ding Lingbin remained the president of the diocesan-owned Saint Anthony dispensary, from 1995 until 2011, and later functioned as the secretary, and then the Apostolic Administrator of Changzhi in 2011. The Holy See confirmed the appointment of Father Ding Lingbin as Bishop of the Diocese of Changzhi, in 2013. He was later ordained Bishop on November 10, 2016.

Previous Ordinaries:

  • Bishop Andrew Daoyuan Jin (2000-2008)
  • Bishop Anthony Li Weidao (1992 Installed - July 21, 1998 Died)
  • Bishop Anton Theodor Fortunatus Spruit, O.F.M. † (Nov. 22, 1927 Appointed - July 12, 1943 Died)
  • Bishop Johannes Hofman, O.F.M. † (April 24, 1891 Appointed - June 1901 Resigned)
  • Bishop Paul Yi Li (-)

Help us improve the Asian Catholic Dioceses Directory

Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
UCA News
The Asian Catholic Dioceses Directory is the largest information database on the Church in Asia, brought to you by UCA News.
CONTACT US
Union des Nouvelles Catholiques Asiatiques (UCA News, UCAN)
31 Avenue de Ségur,
75007 Paris.
[email protected]