The Pontificate - Contribute to help UCA News
The Pontificate - Contribute to help UCA News
www.ucanews.com

Diocese of Niigata

Bishop Paul Daisuke Narui, S.V.D.
Bishop  Daisuke Narui, S.V.D.
  • Facebook Share
  • Twitter Share
Bishop Paul Daisuke Narui, S.V.D.
Bishop's House, 656 Ichiban-cho,
Higashi Ohata-dori,
Chou-ku, Niigata-shi,
Niigata-ken 951-8106, Japan

Phone: (025)222-7457
Fax :222-7467

Bishop Paul Daisuke Narui, S.V.D., was born on Sept. 24, 1973, in Iwakura, in the diocese of Nagoya. He entered the minor seminary of the Society of the Divine Word in 1986. He took religious vows on March 9, 2000. From 1997 to 2001, Bishop Narui studied moral theology at the University of Nanzan, obtaining a bachelor’s degree and a licentiate.

He was ordained priest on March 10, 2001, in the church of Nanzan, Nagoya.

Bishop Narui first served as assistant in the church of Akita, diocese of Niigata (2001-2004), and then attended a formation course in the United States (2004-2006).

He has also served as prefect of postulants (2006-2008); member of the provincial commission for justice, peace and integrity of creation (2006-2013); member of the commission for migrants (2006-2014); secretary of Caritas Japan, (2006-2015); provincial counsellor (2008-2013) and head of distribution of aid during earthquake of 2011 (2011-2015).

Pope Francis appointed him as bishop of diocese of Niigata, on May 31, 2020, and was ordained on Sept. 22, 2020.

Previous Ordinaries:

  • Bishop Tarcisius Isao Kikuchi (29 Apr 2004 Appointed - 25 Oct 2017 Appointed, Archbishop of Tokyo)
  • Bishop Francis Keiichi Sato, O.F.M (1985-2004)
  • Bishop John Shojiro Ito (1962-1985)
  • Father John Baptist Tokisuke Noda (1953-1961, Prefect Apostolic)
  • Bishop Peter Magoshiro Matsuoka (1941-1953; 1941-1945 Administrator Apostolic; 1945-1953 Prefect Apostolic)
  • Father Anton Ceska, S.V.D (1926-1941, Prefect Apostolic)
  • Father Joseph Reiners, S.V.D (1912-1926 ,Prefect Apostolic)
Support UCA News
Support UCA News