Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
www.ucanews.com

Archdiocese of Dhaka

Report An Error
Auxiliary Bishop Subroto Boniface Gomes
Bishop Boniface Gomes
  • Facebook Share
  • Twitter Share
Auxiliary Bishop Subroto Boniface Gomes
Archbishop's House,
G.P.O. Box 3, 1 Kakrail Road,
Ramna, Dhaka 1000, Bangladesh

Phone: (02)935.82.47

Pope Francis appointed Msgr. Subroto Boniface Gomes as auxiliary bishop of Dhaka archdiocese on Feb. 15, 2024.

His episcopal ordination was held on May 3, 2024 at St. Mary's Cathedral in the national capital Dhaka.

Bishop Gomes was born on Nov. 19, 1962, in Rangamatia in the archdiocese. He attended Saint Joseph Intermediate Seminary in Dhaka and was awarded a bachelor of arts from Notre Dame College in Dhaka.

He studied philosophy in Bangalore and theology at Holy Spirit Major Seminary in Dhaka.

He obtained a licentiate in philosophy from the Pontifical and Royal University of Santo Tomas, Philippines and was ordained a diocesan priest on April 16, 1990, for Dhaka archdiocese.

After ordination, he first served as assistant parish priest of Holy Rosary Church, Dhaka (1990-1993). After studying in Manila (1994-1996), he went on to hold the roles of professor of logic at Notre Dame College, Dhaka (1997-2003), professor at the Holy Spirit Major Seminary, Dhaka (2004-2007), deputy secretary general of the Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh (2007-2015), parish priest in Golla, Dhaka (2015-2017), spiritual director of the Holy Spirit Major Seminary, Dhaka (2017-2018), and chancellor of the archdiocese of Dhaka (2018-2019).

Since 2020 he has served as parish priest of Holy Rosary Church, Dhaka. Earlier, he worked as dean of studies of the Holy Spirit Major Seminary in Dhaka, editor in chief of the Theological Journal, secretary of the Fraternity of Diocesan Priests of Bangladesh, member of the Regional Planning and Evaluative Committee of Caritas in Bangladesh, and director of various archdiocesan commissions.

Previous Ordinaries:

  • Bishop Shorot Francis Gomes (8 Feb 2016 to 12 May 2021)
  • Cardinal Patrick D’Rozario (22 Oct 2011 Succeeded - 30 Sep 2020 Retired)
  • Archbishop Paulinus Costa (2005-2011)
  • Retired Archbishop Michael Rozario (1978-2005)
  • Holy Cross Archbishop Theotonius Amal Ganguly (1967-1977)
  • Bishop Theotonius Gomes (1964-2014)
  • Holy Cross Archbishop Lawrence Leo Graner (1947-1967)
  • Holy Cross Bishop Timothy John Crowly (1929-1945)
  • Holy Cross Bishop Joseph Armand Legrand (1916-1929)
  • Holy Cross Bishop Francis Frederick Linneborn (1909-1915)
  • Holy Cross Bishop Peter Joseph Hurth (1894-1909)
  • Holy Cross Bishop Augustine Joseph Louage (1891-1894)

Help us improve the Asian Catholic Dioceses Directory

Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
UCA News
The Asian Catholic Dioceses Directory is the largest information database on the Church in Asia, brought to you by UCA News.
CONTACT US
Union des Nouvelles Catholiques Asiatiques (UCA News, UCAN)
31 Avenue de Ségur,
75007 Paris.
[email protected]