The Pontificate - Contribute to help UCA News
The Pontificate - Contribute to help UCA News
www.ucanews.com

Archdiocese of Cotabato

Archbishop Angelito Rendon Lampon
Archbishop  Lampon
  • Facebook Share
  • Twitter Share
Archbishop Angelito Rendon Lampon
Archbishop's Residence,
141 Sinsuat Ave., P.O. Box 186,
9600 Cotobato City, Philippines

Phone: (064)421-2918
Fax :421-1446

Born in M’lang, Cotabato, on March 1, 1950, Bishop Lampon was ordained a priest for the congregation of the Oblates of Mary Immaculate (OMI) on March 26, 1977.

His assignments were as follows: parish priest in Lebak, Sultan Kudarat and in the Cathedral of Cotabato (1977-1978); staff member of the Notre Dame Archdiocesan Seminary (1979-1981); director of Postulants and Scholastics of the OMI (1988-1992); Provincial Superior, OMI Philippine Province (1988-1992) and General Counsellor of OMI at their general administration in Rome (1992-1997).

On November 21, 1997, he was appointed apostolic vicar of Jolo and became part of the Rome-based Pontifical Council for Interreligious Dialogue in 2012.

In the CBCP, Lampon headed the Commission on Interreligious Dialogue from 2011 to 2017. Currently, he is the chairman of the Commission on Ecumenical Affairs.

Previous Ordinaries:

  • Cardinal Orlando Beltran Quevedo (30 May 1998 Appointed - 6 Nov 2018 Retired)
  • Archbishop Philip Francis Smith, OMI (1980-1998)
  • Archbishop Gerard Mongeau, OMI (1951-1980)
Support UCA News
Support UCA News
UCA News
The Union of Catholic Asian News (UCA News, UCAN) is the leading independent Catholic news source in Asia.
CONTACT US
Union of Catholic Asian News Limited
P.O. Box 69626,
Kwun Tong,
Hong Kong
[email protected]