Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
www.ucanews.com

Archdiocese of Seoul

Report An Error
Archbishop Peter Soon-taek Chung, O.C.D.
Archbishop Chung, O.C.D.
  • Facebook Share
  • Twitter Share
Archbishop Peter Soon-taek Chung, O.C.D.
74, Myeongdong-gil, Jung-gu Seoul,
Republic of KOREA, 04537

Phone: (02)727-2021; +82-02-727-2114
Fax :773-1947
Email: [email protected]; [email protected]

Archbishop Peter Chung Soon-taek, O.C.D., was born on August 5, 1961, in Daegu. He first studied chemical engineering at the University of Seoul (1983-1986). He later studied philosophy and theology at the Catholic University of Seoul (1986-1992). He took perpetual vows on Jan. 25, 1992 and was ordained priest on July 16, 1992.

During 1993-1997, he was master of novices and then for almost two years he was master of students. Between1999-2004 he studied Sacred Scriptures at the Pontifical Biblical Institute in Rome and became provincial definitor of the Discalced Carmelites of Korea in 2005, for three years. In 2009 he became the definitor general in Rome for the Far East and Oceania.

On 28 Oct 2021, Pope Francis has appointed Rev. Peter Chung Soon-taek the new archbishop of Seoul and the apostolic administrator of the Diocese of Pyongyang.

Previous Ordinaries:

  • Cardinal Andrew Soo-jung Yeom (10 May 2012 Appointed - 28 Oct 2021 Retired)
  • Bishop Basil Kyu-man Cho (3 Jan 2006 to 31 Mar 2016)
  • Cardinal Nicholas Jin-suk Cheong (1998-2012)
  • Cardinal Nicholas Cheong Jin-suk (1998-2012)
  • Cardinal Stephen Kim Sou-hwan, LL.D., D.D (1968-1998)
  • Bishop Victorinus Youn Kong-hi (apostolic administrator), S.T.D., D.D (1967-1968)
  • Archbishop Paul Ro Ki-nam, D.D (1942-1967)
  • Bishop Adrien Larribeau, M.E.P., D.D (1933-1942)
  • Archbishop August Mutel, M.E.P., D.D (1890-933)
  • Bishop Jean M. Blanc, M.E.P., D.D (1884-1890)
  • Bishop Felix Ridel, M.E.P., D.D (1869-1884)
  • Bishop Antoine Dabeluy, M.E.P., D.D (1866-1869)
  • Bishop Simeon Berneux, M.E.P., D.D (1854-1866)
  • Bishop Jean Joseph Ferreol, M.E.P., D.D (1843-1854)
  • Bishop Laurent M. Imbert, M.E.P., D.D (1836-1843)
  • Bishop Barthelemy Bruguiere, M.E.P., D.D (1831-1836)

Help us improve the Asian Catholic Dioceses Directory

Support Asian Catholic Dioceses Directory
Support Asian Catholic Dioceses Directory
UCA News
The Asian Catholic Dioceses Directory is the largest information database on the Church in Asia, brought to you by UCA News.
CONTACT US
Union des Nouvelles Catholiques Asiatiques (UCA News, UCAN)
31 Avenue de Ségur,
75007 Paris.
[email protected]