The Pontificate - Contribute to help UCA News
The Pontificate - Contribute to help UCA News
www.ucanews.com

Archdiocese of Daegu

Archbishop Thaddeus Hwan-ki Cho
Archbishop Cho
  • Facebook Share
  • Twitter Share
Archbishop Thaddeus Hwan-ki Cho
225-1, Namsan 3-dong,
Jung-gu, Daegu, 700-804,
Korea

Phone: (82-53) 250-3014
Fax :(82-53) 250-3018
Email: [email protected]

Archbishop Thaddeus Cho Hwan-kil was born on Nov. 7, 1954 in Daegu. He was ordained a priest on March 19, 1981 and appointed as Auxiliary Bishop of Daegu on March 23, 2007. His Episcopal ordination was on Apr. 30, 2007. He served as diocesan administrator from Aug. 18, 2009.

He was elevated to Archbishop of Daegu on Nov. 4, 2010 and was installed on Dec. 20, 2010.

Bishop Thaddeus Cho is president of the Committee for Social Communications of the Catholic Bishops' Conference of Korea (CBCK). Also he is member of the Episcopal Commission for Clergy and Religious, Episcopal Commission for Social Affairs, Special Episcopal Commission for the Reconciliation of the Korean People and Special Episcopal Commission to Promote Beatification and Canonization of the CBCK.

Previous Ordinaries:

  • Archbishop John Choi Young-soo, D.D (2007-2009)
  • Archbishop Paul Ri Moun-hi, D.D (1986-2007)
  • Archbishop John Sye Jeong-kil, D.D (1955-1986)
  • Bishop John Choi Deog-hong, D.D (1949-1954)
  • Bishop Paul Ro Ki-nam, D.D (1948, also bishop of Seoul)
  • Father Paul Chu Jae-yong (1946-1948, apostolic vicar)
  • Bishop Irenaeus Hayasaka, D.D (1942-1946)
  • Bishop Germain Mousset, M.E.P.,D.D (1938-1942)
  • Bishop Florian Demange, M.E.P.,D.D (1911-1938)
Support UCA News
Support UCA News
UCA News
The Union of Catholic Asian News (UCA News, UCAN) is the leading independent Catholic news source in Asia.
CONTACT US
Union of Catholic Asian News Limited
P.O. Box 69626,
Kwun Tong,
Hong Kong
[email protected]